Visit ASIAA Homepage Deadline: June 15, 2018
TIARA Summer School on Origins of the Solar System
July 16-20, 2018
Taipei, Taiwan
ASIAA will not contact participants for credit card information by phone. Privacy and Security Policy

Program

Monday, July 16
1. Astrophysical setting: Observational Constraints and Theoretical Models
09:00 - 09:20   Registration
09:20 - 09:30   Opening Remark
09:30 - 10:30 Sheng-Yuan Liu L1-1. Observations I--Large-Scale Structures/Molecular Clouds/Cores
10:30 - 11:00   Coffee / Poster
11:00 - 12:00 Chin-Fei Lee L1-2. Observations II.--Class 0 sources, Disks/Jets/Outflows/Dust
12:00 - 13:30   Lunch
13:30 - 14:30 Troels Haugbolle L1-3. ISM, Molecular Cloud/Cores
14:30 - 15:30 Hsien Shang L1-4. Earliest Phases: Collapse, Disks/Jets/outflows
15:30 - 16:00   Coffee / Poster
16:00 - 17:00   Student Self-intro
17:00 -   Discussion
Tuesday, July 17
09:30 - 10:30 Min-Kai Lin L1-5. Protoplanetary Disks I. Linear Analysis+ HD Instabilities
10:30 - 11:00   Coffee / Poster
11:00 - 12:00 Martin Pessah L1-6. Protoplanetary Disks II. Ideal MHD + MRI
12:00 - 13:30   Lunch
13:30 - 14:30 Oliver Gressel L1-7. Protoplanetary Disk III. Non-ideal MHD, disk winds
14:30 - 15:30 Pablo Benitez-Llambay L1-8. Protoplanetary Disks IV. Planet-disk interactions
15:30 - 16:00   Coffee / Poster
16:00 - 17:00   Contributed talks
17:00 -   Discussion
19:00 - Banquet 小蔬杭 Green Life (台大二活店)   photo
台北市大安區羅斯福路四段85號二樓(台大第二活動中心)
2F No.85, Sec. 4, Roosevelt Rd, Taipei    map
Wednesday, July 18
08:30 - 09:30 Lars E. Kristensen L1-9. Astrochemistry and Disk observations
09:30 - 10:30 Jonathan Marshall L1-10.Observations of Debris Disks
10:30 - 11:00   Break
2. Planetary Materials
11:00 - 12:00 Rosemary Pike L2-5. Comets/TNOs, Asteroids in solar system
12:00 - 12:30   Discussion
13:00 - 14:00   Lunch
14:00 -   Free Afternoon
Thursday, July 19
09:30 - 10:30 Sundar Srinivasan L.2-1. Grain Formation and Evolution in the ISM: Grain Synthesis and Evolution
10:30 - 11:00   Coffee / Poster
11:00 - 12:00 Hiroyuki Hirashita L.2-2. Grain Formation and Evolution in the ISM: Evolution/Processing in the ISM
12:00 - 13:30   Lunch
13:30 - 14:30 Michiel Lambrechts L2-3. Dust processes and evolution in Protoplanetary Disks, Pebble Accretion
14:30 - 15:30 Yuji Matsumoto L2-4. Formation of Terrestrial Planets from Planetesimals
15:30 - 16:00   Coffee / Poster
16:00 - 17:00   Contributed talks
17:00 -   Discussion
Friday, July 20
3. Nuclear Astrophysics and Synthesis of Elements
09:30 - 10:30 Yong-Zhong Qian L3-1. Nucleosynthesis and Short-Lived/Extinct Radionuclides
10:30 - 11:00   Coffee / Poster
11:00 - 12:00 Matthieu Gounelle L3-2. Astrophysical setting of solar system formation, short-lived radioisotopes and the first solar system solids
12:00 - 13:30   Lunch
4. Cosmochemistry/Presolar grains
13:30 - 14:30 Martin Schiller L4-1. Nucleosynthetic anomalies in meteorites and the building blocks of planets
14:30 - 15:30 Martin Bizzarro L4-2. Chronology of solid, asteroidal and planet formation
15:30 - 16:00   Coffee / Poster
16:00 - 17:00   Discussion
17:00 -   Summary